Příběh

Narodil jsem se v Opavě a dodnes tady žiju. Rodiče mě vedli ke sportu (lyžování) a ke studiu jazyků. Ještě před sametovou revolucí v roce 1989 jsem uměl anglicky, rusky a trochu německy, což se později ukázalo jako obrovská výhoda a otevřelo mi dveře do světa.

Studium a další vzdělávání

Studoval jsem na 1. lékařské fakultě UK v Praze a absolvoval jsem stáže v oborech chirurgie, tropické choroby a HIV/AIDS v Německu, Brazílii a Egyptě. Už od čtvrtého ročníku jsem měl totiž velký sen: pracovat pro Lékaře bez hranic. Po promoci v roce 1996 jsem nejprve začal pracovat ve Slezské nemocnici v Opavě a od roku 2003 pracuji ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Jsem gynekolog a porodník. Později jsem absolvoval několik zahraničních studijních pobytů, mimo jiné i na velmi prestižním pracovišti, ve Stanfordu v USA.

Na zkušenou ve světě

Poznání světa a pohled na dění u nás z jiné perspektivy považuji za něco, co nejde načíst z knih. Miluji Česko, ale poznávání jiných světů a kultur považuji za nesmírně důležité. Člověku to otevře oči a naučí ho to vážit si věcí, které někdy považujeme za automatické - svobody, bezpečí, ale třeba i dostupného a kvalitního zdravotnictví.

Už v době studia jsem si každý rok přivydělával tím, že jsem v létě i v zimě několik týdnů pracoval jako ošetřovatel v nemocnici, umývač nádobí anebo pomocná síla v kuchyni v Anglii a Německu, či jako pomocná síla na katolické faře ve Walesu. Za vydělané peníze jsem pak poznával svět. Jel jsem stopem z Opavy až do Nepálu, procestoval jsem s baťůžkem Jižní Ameriku, Evropu i Asii.

Rodina

Mám úžasnou ženu, kterou jsem potkal díky souhře šťastných náhod v USA během mého letního pracovního pobytu po čtvrtém ročníku studia medicíny, a která tam přijela až z daleké Dunajské Stredy. ☺ Jsme spolu už 21 let a máme tři děti, na které jsem velmi pyšný.

Pomoc druhým

Po atestaci jsem si splnil svůj sen a několik let pracoval jako dobrovolník pro Lékaře bez hranic, OSN a UNFPA na Východním Timoru, Srí Lance a v Libérii. Přesto, že šlo často o práci ve válečném konfliktu nebo těsně po něm a podmínky byly docela náročné, považuji tohle období za velmi šťastné. Potkal jsem mnoho úžasných lidí – od těch „nejobyčejnějších“ (utlačované Tamily na severu Srí Lanky nebo příslušníky zdecimovaného národa Východního Timoru) až po velké hráče světové politiky, nositele Nobelových cen a představitelé velmocí.

Měl jsem možnost být u skvělých projektů; 20 let jsem se podílel na projektu snižování mateřské úmrtnosti na Východním Timoru jako lékař i jako školitel porodních asistentek a lékařů.

Ocenění

V roce 2019 jsem dostal cenu Via Bona udělovanou Nadací Via za „inspirativní filantropické počiny“. Podařilo se mi vymyslet a zrealizovat dvě kampaně, během kterých jsem pro Lékaře bez hranic získal více než 350 000 Kč. Lékaři bez hranic dělají ve světě profesionální, odbornou a nezastupitelnou práci. V mnoha částech světa bojují proti epidemiím (např. spalniček či Eboly), poskytují péči lidem přímo tam, kde je to nejnutnější a staví se vždy na stranu těch, kteří pomoc potřebují. Mám jejich myšlenky hluboko pod kůží.

Moje práce

Ondřej Šimetka · senátor © 2021