Moje práce

Jsem přednostou Gynekologicko-porodnické kliniky ve Fakultní nemocnici v Ostravě a Lékařské Fakulty Ostravské Univerzity. Největší radost mám z toho, že se nám v posledních letech s týmem kliniky podařilo vybudovat pracoviště, které je na absolutní špičce v porodnictví nejen po stránce odborné, ale i po stránce přístupu k rodičkám. Stejně tak patříme na špici v onkogynekologii, prenatální diagnostice a urogynekologii.

V roce 2007 jsem se jako přednosta začal zasazovat o dostavbu Pavilonu pro matku a dítě, neboť budova, která byla postavena v roce 2002, byla malá a část kliniky musela sídlit jinde. Boj trval 10 let, ale stálo to za to! Výsledkem je nové křídlo naší kliniky a sjednocení celého pracoviště pod jednu střechu. Celá investice včetně nového přístrojového vybavení přesáhla 400 milionů korun a v Ostravě tak máme jednu z nejmodernějších Gynekologicko-porodnických klinik v ČR. Jsem na to opravdu pyšný.

Baví mě i pedagogická činnost na Lékařské fakultě Ostravské Univerzity, i když toto pracoviště teď prochází velmi těžkou zkouškou a potřebuje pomoc.

Moje práce v zahraničí

V minulosti jsem několik let pracoval v humanitárních a rozvojových projektech v oblastech s nedostupnou lékařskou péčí (Východní Timor, Libérie, Srí Lanka, Kambodža), vzdělával porodní asistentky a lékaře, a podílel se na programu OSN na snižování úmrtnosti rodiček ve světě.

Byl jsem druhým Čechem, který pracoval pro Lékaře bez hranic. Na první misi jsem odjel v roce 1999, dva měsíce po svatbě, a potom ještě na několik dalších. Když jsem už později na mise jezdit nemohl anebo nechtěl, byl jsem s manželkou u otevření kanceláře Lékařů bez hranic v ČR a několik let jsem byl členem představenstva rakouské i české pobočky.

Moje názory

Ondřej Šimetka · senátor © 2021